03.11.2005 - Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı
03 Kasım 2005

Kıymetli Vatandaşlarım,

Mübarek ramazanı şerifi geride bırakarak, bayramı idrak etmekteyiz.

Yüce Allah’tan, ramazan bayramının ülkemiz, milletimiz, Türk-İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını, barış huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Bu bayrama büyük bir afetle giren dost ve kardeş ülke Pakistan halkına bu vesileyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Bu afette hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Pakistanlı kardeşlerimiz bilmelidirler ki, aziz milletimiz her zaman olduğu gibi, yine maddi-manevi bütün varlığı ile yanlarındadır. Acılarını paylaşmaktadır.

Bayramlar Yüce Allah’ın rahmetinin, bereketinin, af ve mağfiretinin tüm inananları kuşattığı güzel günlerdir. İnsanlarımızı aynı mana ikliminde buluşturup günlük kaygı ve sıkıntılardan uzaklaştıran, ümitleri ve sevgiyi yeşerten; birlik ve dirliğimize hizmet eden bu özel günler boyunca milletimiz, sosyal yardımlaşma ve dayanışma geleneğinin en güzel örneklerini sergilemiştir.

Millet olarak, bayramların getirdiği kardeşlik, barış ve huzur ortamının değerini kavrayarak, iyiye ve güzele yönelmeli; hayatımıza hoşgörüyü egemen kılarak, her türlü dargınlık ve kırgınlıkları bir tarafa bırakarak kucaklaşabilmeliyiz. Ümitlerimizi her daim canlı tutmalı, sorunlarımızı ancak ve ancak birlik ve beraberlik içinde aşabileceğimize inanarak hareket etmeliyiz.

Bu manada, idrak etmekte olduğumuz mübarek Ramazan Bayramı çok büyük bir vesile, nefs ve sabır imtihanından başarı ile geçmiş tüm inananlar için sevgi ve huzur dolu günlerin müjdecisidir.

Bayramları sadece kendimiz, ailemiz ve yakın çevremizle yaşamamalıyız. Yoksullara, öksüz ve yetimlere, düşkün ve yaşlılara, huzurevi sakinlerine, engellilere, şehit ailelerine, hastalara, mahkûmlara ve özellikle yurtlarda kalan kimsesiz yavrularımıza, ilgiye muhtaç her vatandaşımıza bayramı bayram gibi yaşatmak zorundayız. Toplum olarak muhtaç ve engelli her kardeşimizi anlamak, dertleriyle dertlenmek ve sevincimizi paylaşmak; bu mübarek ramazan bayramının coşkusunu beraber yaşamak insani ve dini vecibemizdir.

Değerli Vatandaşlarım,

Ülkemiz, içerden ve dışardan kuşatılmış, hayat alanı daraltılmış bir vaziyettedir. Bu vahim durumdan çıkışın yegane yolu ise aziz milletimizin, yani sizlerin iradesi ve kararlılığı ile mümkündür. İnanıyorum ki, bağımsızlığına, özgürlüğüne yönelik her türlü girişimi şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da reddedecek ve püskürtecektir.

Hükümet duyarsız kalsa da, sorunları görmezden gelmeye devam etse de, sıkıntılara çözüm bulmaktan uzak dursa da, Milliyetçi Hareket her zamanki gibi sorumlu, şuurlu ve duyarlı siyaset anlayışını sürdürmektedir. Bu zor dönemin bir an önce bitmesini ve milletimizin layık olduğu güzel günlere ulaşmasını temin için çalışmaktadır. Yüce Allah’ın izniyle, Milliyetçi Hareket’in tek başına iktidarı ile içinde bulunduğumuz her sorunun üstesinden gelmek mümkün olacaktır. Kuşkusuz ki, bu yolda yegane dayanağımız ve destekçimiz aziz Türk Milleti’nin derin sağduyusudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, yurtiçindeki ve yurtdışındaki vatandaşlarımızla Kıbrıslı soydaşlarımızın ve bütün İslam âleminin Ramazan Bayramını kutluyorum. Mübarek bayramın ülkemiz, milletimiz ve insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Dr. Devlet BAHÇELİ

Milliyetçi Hareket Partisi

Genel Başkanı