30.08.2005 - 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Kutlama Mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları
Kutlama Mesajı
30 Ağustos 2005

 

Aziz Türk Milleti,

Kıymetli Vatandaşlarım,

Tarihimizin dönüm noktası, milletimizin zorlu beka mücadelesinin taçlanmış hali olan 30 Ağustos Zaferi’nin 83. yıldönümünün kutlu olmasını diliyorum.

İçine düşmüş olduğu çok zor bir süreçten, sabırla, azimle, her türlü yokluk ve imkânsızlıklara rağmen inançla, imanla Milli Mücadele’ye giren milletimiz; bütün cephelerden zaferlerle çıkmış ve en son olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük zafere ulaşmıştır. Bu büyük zafer, milletimiz için tarihi boyunca kazanılan pek çok zaferden farklı bir kazanımı ifade etmektedir. Çünkü, “Artık bitti, bir millet ve devlet tarihe gömülüyor” denildiği anda, bütün olumsuz şartlara rağmen, varlığını, birliğini koruduğu, dirliğini ve devletini yeniden kurduğu bir zaferdir bu zafer.

Milletimiz açısından “zaferler ayı” olan Ağustos’ta pek çok büyük mücadele ve zafer vardır.

Anadolu’nun Türkleşmesine, İslamlaşmasına vesile olan 934 yıl önce Sultan Alparslan’ın ordularının Bizans’a karşı kazandığı Malazgirt, 487 yıl önce Anadolu Türk Birliği’nin sağlandığı Çaldıran ve 489 yıl önce Balkanlardan Orta Doğu’ya, Kafkaslar’a uzanan 500 yıllık büyük barış ve huzur iklimini getiren; Türk- İslam medeniyetinin eşsiz varlığını bütün dünyaya taşıyan Mercidabık Zaferleri hep Ağustos ayı zaferleridir.

Anadolu’nun her karış toprağı bir büyük kahramanlığa, bir büyük Türk zaferine şahitlik etmiştir, mekân olmuştur. Bu nedenledir ki, Türk yurdu, “vatan” olmuştur.

Bilinmelidir ki, Anadolu’yu Türk yurdu yapan ve Türk yurdu olarak yaşatan bu zaferler, Türk milletinin vatanına, devletine ve milli birliğine olan inancının en büyük göstergeleridir.

Bugün, birtakım iç ve dış çevrelerin güdümünde bu ülkenin birlik ve dirliğine yönelik faaliyetler gerçekleştiren, terör ve şiddeti bir yöntem olarak benimseyenler iyi bilmelidirler ki, her ne yaparlarsa yapsınlar başarılı olamayacaklardır. Bu çevrelerin, ülkemize ve milletimize karşı suikastlarının boyutlarını her geçen gün farklı bir noktaya taşımaları, çok değişik alanlarda varlık ve etkinliklerini artırmaları bizler için hiçbir şey ifade etmemektedir. Çünkü, onların her girişimi Türk milletinin iman dolu yüreğinde boğulacaktır.

Dünya durdukça devleti ile, yurdu ile, birlik, dirlik ve düzeni ile varolacak olan Milletimiz, tarihinin her döneminde farklı farklı görünümlerle karşısına çıkan varlığına, bekasına yönelik tehditlere karşı her zaman muhteşem bir cevabı olmuştur. Her zaman, her şart altında da olacaktır.

Bu vesileyle, bir kez daha Aziz Türk Milletine 30 Ağustos zaferinin büyük mutluluk ve gururunu yaşatan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını; Anadolu’yu bize yurt olarak kazandıran ve bırakan bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyor; Büyük Türk Milletini ve onun bağrından çıkan kahraman ordumuzu kutluyorum.

 

Dr. Devlet BAHÇELİ
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı