21.05.2005 - Nevruz Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
Nevruz Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj
21 Mart 2005

Milletleri oluşturan ve yaşatan en temel unsurların başında kültür değerleri gelmektedir.

Tarihin kaydettiği en eski milletlerden birisi olan ve en büyük medeniyetleri kuran Türk milleti, sahip olduğu bütün değerlerini koruyarak, günümüze ulaşmış bir millettir.

Yaşadığı büyük coğrafya içerisinde dilini, örf ve adetlerini, inançlarını, edebiyat ve güzel sanatlarını her dönemde büyük bir samimiyet ve gayretle koruyan ve zenginleştiren milletimiz, tarih boyunca bir çok değişik dini inanışa sahip olmuş, dünyanın değişik bölgelerinde, çeşitli devletler kurmuştur.

Türk milleti, bu hareketli karakteri içinde, yüce dinimiz İslam’ı kabulü ile birlikte, sahip olduğu pek çok değeri yaşatıp sürdürmeye devam etmiştir. İslam’ın evrensel mesajları ile uyumlu, hatta o mesajları kuvvetlendiren, barışı kardeşliği, yardımlaşmayı, iyiliği öngören pek çok bize ait kültürel form bu güne kadar yaşatılmıştır.

İşte bu değerlerden birisi de nevruz bayramıdır. Nevruz bayramı, bu gün tüm Türk kültür coğrafyasında birlik, dirlik, ümit ve barışı sembolize eden kutlu bir gün olarak, büyük bir coşku ve kıvanç içerisinde idrak edilmektedir. Bu günde, tabiattaki uyanışın, baharın gelişinin bir yansıması olarak, insanlar arasında da sevgi, saygı ve dayanışma ön plana çıkmaktadır.

Ne yazık ki, son yıllarda, binlerce yıldan beri Anadolu’muzda ve tüm Türk yurtlarında bir bayram gibi kutlanmakta olan bu gün, yozlaştırılarak; bölücü terörist şiddetin sergilendiği günler haline getirilmek istenmiştir. Ancak, milletimizin sağduyusu ve kültürüne olan derin tutkusu bu emellerin gerçekleşmesine izin vermemiştir.

Ergenekon’dan çıkış günü olan ve Türk dünyasında ‘Sultan Nevruz’ adıyla bir bayram olarak yaşatılıp kutlanan bu günde, en büyük dileğimiz, milletimizin birlik ve dirliğinin daim ve dünyada barış ve kardeşliğin hakim olmasıdır.

Türk mitolojisindeki anlamıyla, ‘güneşin koç burcuna girdiği yeni gün’ olan Nevruz Bayramı’nda Büyük Türk milletini kutluyorum.

Nevruz’un, ülkemiz, bütün Türk Devletleri ve toplulukları, İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı