01.01.2003 - Yeni Yıl Dolayısıyla Yayınladıkları Kutlama Mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli'nin
Yeni Yıl Kutlama Mesajı
01 Ocak 2003

Millet olarak, bütün insanlık ailesi ile birlikte yeni bir yıla daha adım atıyoruz. Her yeni yıl, yeni bir başlangıç vesilesidir. Bu durum, özellikle yeni bir ümide, yeni bir ışığa ihtiyacı olan milletler ve insanlar açısından çok daha önemlidir.

2003 yılının, bu açıdan barış, huzur ve refaha ev sahipliği yapması en büyük dileğimizdir. Ancak, ne yazık ki, 2003 yılına ümitten çok ümitsizliğe sevkeden yeni sorun ve sorularla adım atılmaktadır.

Ülkemizde, büyük bir meclis desteğiyle tek başına iktidara gelen AKP hükümetinin bir buçuk ay içinde ciddiyetten uzak bir şekilde tutarsız söylem ve politikalar ile ön plâna çıkması, milletimizde olumlu beklentilerin gerilemesine ve şüphelerin artmasına yol açmaya başlamıştır.

58. hükümet, bu dönem boyunca Kıbrıs konusunda ve Avrupa Birliği ile ilişkilerde önce büyük beklentiler yaratmış, daha sonra da aynı büyüklükte pişkinlik örneği sergileyerek başarısızlığı başarı olarak takdim etmeye çalışmıştır.

AKP iktidarının hayal kırıklığı yaratan diğer bir icraatı ise, seçim öncesindeki büyük vaatlerine rağmen kamu çalışanlarına ve emeklilere çok düşük bir maaş artışını layık görmeleri olmuştur. Kamu çalışanlarını sosyo-ekonomik açıdan rahatlatmak için yeterince çaba göstermeyen AKP hükümeti, belirli bir disipline kavuşturulan kamu ihale sistemini bir çırpıda değiştirip keyfi uygulamalara fırsat sağlamak içinse ısrarcı bir tutum sergilemiştir. Bu durum çok dikkat çekicidir ve yolsuzluklarla mücadelede kararlı olma iddiasına sahip iktidarın izleyebileceği bir yol değildir.

Bunun için, AKP yönetimi ve iktidarının, 2003 yılına 3 Kasım seçimlerinden sonraki gelişmeleri sağlıklı bir değerlendirmesini yaparak girmesinde ülkemiz ve insanımız açısından büyük yarar vardır. Çünkü 58. Hükümetin bu zamana kadar ortaya koyduğu görüntü gelecek için ümit vermekten çok uzaktır.

AKP iktidarı, dış politika alanında da kendine bir an önce çeki düzen vermeli, başta Kıbrıs davamız ve Irak meselesi olmak üzere milli, kararlı ve tutarlı bir yaklaşım ortaya koymalıdır.

Unutulmamalı ki, Kıbrıs Türklüğü’nün varoluş mücadelesi, iktidarların dar siyasi hesapları ve ihtiraslarına kurban edilmeyecek kadar önemli ve milli bir konudur.

Irak meselesine temel yaklaşım biçimine de, Türkiyemizin milli hassasiyetleri ile masum Irak halkının huzur ve güvenliği hakim olmalıdır. Türkiye, bir taraftan bölgede yeni istikrarsızlıkların tohumunu ekecek olan savaş ihtimalini ortadan kaldıracak etkin politikalar izlemek, diğer taraftan da devlet olarak her türlü olumsuzluğa hazır olmak zorundadır.

Milliyetçi Hareket Partisi, kararlı ve tutarlı bir iradenin sergilenmesi durumunda, 2003 yılında ülkemizin ve bölgemizin üzerinde dolaşan kara bulutların dağılacağına, endişenin yerini ümidin alacağına inanmaktadır.

Bunun için de, Milliyetçi Hareket camiası olarak 2003 yılında sağduyu ve aklın galip gelmesini bekliyor ve diliyoruz. Büyük Türk Milleti’nin ve bütün insanlığın susadığı barışa, refaha ve huzura yeni yılda kavuşmasını temenni ediyoruz.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı