23.02.2008 - Kuzey Irak'a Kara Harekâtı Konusunda Yaptıkları Yazılı Basın Açıklaması
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Kuzey Irak’a Kara Harekâtı Konusunda Yaptıkları Yazılı Basın Açıklaması
22 Şubat 2008

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 21 Şubat 2008 akşamı başlayan Kuzey Irak’a kara harekâtı Türk milleti için büyük bir gurur ve sevinç kaynağı olmuştur.

Askeri harekâta katılan silahlı kuvvetler mensuplarımıza Yüce Allah’ın yardımcı olmasını ve harekâtın en kısa sürede başarıyla tamamlanmasını niyaz ediyoruz.

Kuzey Irak’ta yuvalanan kanlı terör örgütü son beş yıl boyunca Barzani ve peşmergelerin açık ve örtülü himayesinde bu bölgeyi Türkiye’ye karşı harekât ve lojistik üssü olarak kullanmıştır.

Bu süre içinde Kuzey Irak’a kara unsuru içeren askeri harekât siyasi gündemde sürekli tartışılmış, ancak son birkaç ay içindeki sınırlı hava harekâtları dışında bu yönde bir adım atılmamıştır.

Bu bakımdan AKP iktidarı dönemindeki bu ilk kara harekâtı, gecikmiş de olsa önemli bir adım teşkil etmektedir.

Bu konuda yapılan açıklamalardan harekatın kapsamı, hedefleri ve süresi bakımından sınırlı olacağı anlaşılmaktadır.

PKK terör örgütünün Kuzey Irak’tan gerçek anlamıyla tasfiye edilebilmesinin; sözde yönetici kadrosu başta olmak üzere militan kadrolarının teslim olmalarının sağlanmasına ya da etkisiz hale getirilmelerine; terör eylemlerini sürdürme imkân, kabiliyet ve iradelerinin yok edilmesine ve lojistik altyapı imkânlarının çökertilmesine bağlı olduğu açıktır.

Kuzey Irak’taki Bölgesel Yönetimin terör örgütüne sağladığı himaye ve desteğin de son bulması bu konuda büyük önem taşımaktadır.

PKK’nın bu bölgeden geriye dönüşü olmayacak şekilde sökülüp atılması için geniş çaplı bir askeri harekâta, Türk silahlı kuvvetleri unsurlarının Kuzey Irak’ta geçici bir süre için konuşlandırılmasına ve güvenlik bölgesi oluşturulmasına gerek olduğu ortadadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 17 Ekim 2007 tarihinde esasen bu amaçla hükümete gerekli yetki ve izni vermiştir.

Bu gerçekler karşısında, AKP hükümetinin PKK’yı tasfiye etme nihai hedefinin gereklerini bütün unsurları ve icaplarıyla yerine getirmesi ve harekâtın askeri ve siyasi amaçlarının buna uygun olarak belirlenmesi Türk milletinin ortak beklentisidir.

Milliyetçi Hareket Partisi bu yönde atılacak adımları bütünüyle destekleyecektir.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı