23.08.2009 - Milliyetçi Hareket Partisi’nin Türk siyasi hayatında varoluşunun 40. yıldönümü hazırlıkları amacıyla yaptıkları basın açıklaması
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Milliyetçi Hareket Partisi’nin Türk siyasi hayatında varoluşunun
40. yıldönümü hazırlıkları amacıyla yaptıkları basın açıklaması

23 Ağustos 2008

Türk milliyetçiliği düşüncesinin siyasal alandaki temsilcisi olan Milliyetçi Hareket Partisi,  9 Şubat 2009 tarihi itibariyle 39. siyasi yılını tamamlayıp 40. kuruluş yılının içine girecektir.

Çok partili demokratik sisteme geçtiğimiz 1946 yılından bu yana siyasal sistemimizin demokrasi dışı müdahalelerle yaşadığı kesintiler ve kopartılan siyaset geleneğinin tahribatına rağmen Milliyetçi Hareket Partisi kuruluşundan beri duruşunu, çizgisini, ilkelerini, muhafaza ederek yükselmesini bilmiştir.

Partimiz, aydınlar tarafından taşınan asırlık Türk milliyetçiliği fikriyatının siyaset alanında tam anlamıyla yerini alması heyecanı ile 8–9 Şubat 1969 tarihinde Adana’da yapılan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Olağanüstü Kongresinden sonra bugünkü ismine ve üç hilalli amblemine kavuşmuştur.

Bu kırk yıllık siyaset geleneği, bu tarihten sonra başta ilk Genel Başkanı ve kurucusu merhum Alparslan Türkeş Bey olmak üzere, milliyetçi kadrolarının emekleri ile adım adım kök salmış ve büyümüş; bugün Türkiye’nin en güçlü milliyetçi siyaset kurumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurma imkânı bulmuş saygın bir siyasal parti haline gelmiştir.

Kurulduğu yıllardan bu yana karşılaştığı tüm engellemelere rağmen milliyetçilik, bir siyasi tavır olarak partimizin kadrolarınca halka ulaştırılmış, devletin ve milletin temel değerlerine yönelen tehditler karşısında üç hilal etrafında toplanan vatandaşlarımızın teveccühü ile Milliyetçi Hareket toplumda sağlam ve güvenilir bir siyasal zemin oluşturmuştur.

Milliyetçiliğin temiz ve erdemli, heyecanlı ve tutarlı tavırlarından; birleştirici ve bütünleştirici yaklaşımından ve vazgeçilmez bir siyaset düsturu olarak “önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben”  ilkesinden başka bir amaç taşımayan Milliyetçi Hareket, “MHP’siz siyaset” arayışlarını ve karşısına çıkartılan bütün engelleri birer birer aşarak Türk siyasetinin belirleyici gücü olmuştur.

Türk milleti ekseninde savunduğu vazgeçilmez değerler manzumesi olan “millî kimlik, millî devlet, millî kültür” ile bunlar üzerine inşa edilen kucaklayıcı bir “milliyetçilik” ideolojisinin tanıtılması, kavranması, topluma kazandırılması yönünden, bu kırk yıl boyunca önemli ve hayati görevler üstlenen Milliyetçi Hareket Partisi, bu özelliği ile toplumsal anlamda bir “siyaset okulu” işlevini de başarıyla yerine getirmiştir.

Dünyayı ve küresel gelişmeleri, Türkiye ve Türk milleti merkezli bir bakış tarzı ile Türkçe okuyan ve yorumlayan Milliyetçi Hareket Partisi, bu yönüyle ülkemizi yeni yüzyıllara taşıyacak nesillerin sorunlara başka tesir alanlarından arınarak, yalnızca Başkent Ankara’dan bakan ve karar veren ülkücü duyarlılıkla, milliyetçi perspektifle ve yüksek vatan sevgisi ile yetişmesini öngörmüştür. 

Bugün Türkiye’mizde, kuruluşunda kabul ettiği isim ve amblemi sürdüren en köklü iki siyasi partiden biri olan Milliyetçi Hareket Partisi, Türk demokrasisi ve Türk Milliyetçiliği adına çok önem atfettiği bu 40 yıllık birikiminin ve tecrübesinin kıvancını aziz milletimizle paylaşmak istemektedir.

İnanıyorum ki, bu tür bir paylaşım, Türk milliyetçiliğinin tarihi köklerini, partimizin siyasi geleneğini, milliyetçi dava adamlarını ve muhteşem mücadele tarihimizi özellikle yeni kuşaklara tanıtmak için önemli bir fırsat da sunacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin kuruluşu, siyasal ve toplumsal anlam, önem ve değerine uygun olarak, kuruluşunun 40. yıldönümü olan 8–9 Şubat 2009 tarihinin öncesi ve sonrasında çeşitli etkinliklerle kutlanması için hazırlık ve organizasyonun yapılması maksadıyla gereken talimat tarafımdan partinin yetkili organlarına verilmiştir.

Kutlama kapsamındaki faaliyetler, oluşturulacak “Kutlama Komisyonu’nun” belirleyeceği bir program ve takvim çerçevesinde aziz milletimize ve teşkilatlarımıza ayrıca duyurulacaktır.

Bu vesile ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin 40. kuruluş yılını şimdiden kutluyor,  yapılacak çalışmaların partimizin ve fikriyatımızın anlamına ve derinliğine uygun, asalet ve heyecanıyla uyumlu olmasını temenni ediyorum.

Aziz milletimizle kucaklaşmak ve fikirlerimizi tanıtmak için bir fırsat olacak bu etkinlikler için teşkilat mensuplarına ve dava arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı