04.10.2008 - Şemdinli Aktütün sınır karakoluna yapılan alçak terör saldırısı hakkında yaptıkları yazılı basın açıklaması.
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Şemdinli Aktütün sınır karakoluna yapılan alçak terör saldırısı hakkında
yaptıkları yazılı basın açıklaması
.
4 Ekim 2008

 

Hakkâri ili Şemdinli ilçesindeki Aktütün sınır karakoluna Irak’ın kuzeyinden ağır silahlarla yapılan bölücü terör saldırısında 15 askerimizin şehit edilmesi aziz milletimizi derinden yaralamış ve öfkelendirmiştir.

Gelen bilgilerden terör saldırılarında çok sayıda güvenlik görevlimizin de yaralandığı ve bazı askerlerimizle irtibatın kesildiği anlaşılmaktadır.

Bu saldırıyı nefretle lanetliyorum.

Güvenlik güçlerimizin terörle mücadelede sergilediği üstün başarılara rağmen, terör saldırılarının tırmanarak sürmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin komşu devletten beslenen açık bir saldırı ve tehdit altında olduğunu bir kez daha ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya koymaktadır.

Etnik bölünmeyi amaçlayan kanlı terörün ve etnik tahriklerin hedefi Türkiye’nin milli birliği, toprak bütünlüğü ve milli varlığıdır.

Türkiye hem silahlı terörle hem de etnik bölücülükle mücadelede tarihi bir yol ayrımındadır.

Konu, artık milli güvenliğimizi küresel güçlerin iznine ve müsamahasına bırakamayacak kadar ciddi, vahim ve son derece önemli hale gelmiştir.

Terörle mücadelede partiler üstü bir anlayışla milli bir seferberlik başlatılması artık kaçınılmazdır.

Özellikle son aylarda hedef gözetmeksizin yoğunlaşan terör eylemleri iktidarın terörle mücadelede aldığı tedbirlerin yetersizliği konusunda yaygın bir kanaat uyandırmaya başlamıştır.

Hükümet bölücü teröre karşı ülke sathında ve sınır ötesinde etkili ve amansız bir mücadele verilmesi ve terör unsurlarının gerçek anlamda tasfiyesi için siyasi irade ve kararlılık sergilemeli ve bunun için gerekli tüm tedbirleri vakit geçirmeden almalıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi bunlara tam destek vermeye hazırdır.

Bu çerçevede güvenlik güçlerimizin terörle mücadele için ihtiyaç duydukları yetkilerle donatılması, bu konularda yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bölücülüğün bütün yönleriyle ortadan kaldırılması amacıyla gerekli yasal düzenlemeler süratle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmelidir.

İç çatışma ve bölünme dinamiklerini harekete geçirmeyi amaçlayan hain tahriklerin son dönemde tırmanması üzerinde de önemle durulmalı, son olarak Balıkesir’de yaşanan üzücü olaylar hepimiz için uyarıcı olmalıdır.

Türkiye’yi bir kardeş kavgasına sürüklemeyi amaçlayan bu tahriklerin sonuçsuz bırakılması iktidarı ve muhalefetiyle hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur.

Milliyetçi Hareket Partisi bu konuda bugüne kadar sürdürdüğü sorumlu ve sağduyulu tutumunu bundan sonra da koruyacaktır.

Bu elim hadiseyi nefretle karşılıyor, devletimizin bağımsızlığı, milletimizin birliği uğruna kahramanca görev yapan askerlerimizden şehit olanlara Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, ailelerine, aziz milletimize ve silah arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı