20.05.2010 - "Zonguldak'ta meydana gelen elim maden kazasına" ilişkin yayımladıkları başsağlığı mesajı.
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin
"Zonguldak'ta meydana gelen elim maden kazasına" ilişkin
yayımladıkları başsağlığı mesajı.
20 Mayıs 2010

 

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü’ne bağlı bir kömür ocağında Pazartesi günü meydana gelen grizu patlamasıyla mahsur kalan 30 madenciden 28'inin cesedine ulaşıldığı haberi hepimizi çok derinden yaralamıştır.

Dört gündür dualarımızla geçen umutlu bekleyişin bu acı haberle son bulmuş olması başta aileleri ve yakınları olmak üzere aziz milletimizi büyük bir üzüntüye sevk etmiştir.

 Dünyanın asgari seviyelere indirmeyi başardığı maden kazalarının ülkemizde sık sık tekrarlanıyor olması mutlaka sorgulanmalıdır.

 Denetimsizlik, ihmal, tedbirsizlik, göz yumma ve kuralsız çalışmanın hayati derecede tehlikeli olduğu bu sektörde, insan canına mal olan hatalar zincirinin tamamen ortadan kaldırılması için ne tedbir gerekiyorsa derhal alınmalıdır.

 Bu ve benzeri olaylarda varsa ihmal veya kusurların sorumluları adalet önüne çıkartılmalı, ancak bundan da öte bir canın kaybına bile tahammülü olmaması gereken kömür çıkartma ve işletme sistemi gözden geçirilmelidir.

Yerin yüzlerce metre altında ve çok zor imkânlar içinde, alınlarının teriyle helal kazanç mücadelesi veren maden işçilerinin çalışma şartlarının, çalıştıkları fiziki ortamların ve alınacak tedbirlerin çağdaş hale getirilmesi kaçınılmazdır.

 İşletmeye ve kâra yatırım yapmaktan önce insan sağlığına yatırım yapmanın şart olduğu bu meslek kolunda işçi sağlığı ve iş güvenliği mutlaka önceliğe alınmalıdır.

 Bu elim olayın son olmasını temenni ediyor, hayatını kaybeden işçilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.