29.07.2010 - İnegöl ve Dörtyol'da yaşanan gelişmeleri yerinde inceleme kararı hakkında yaptığı basın açıklaması.
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin
İnegöl ve Dörtyol'da yaşanan gelişmeleri yerinde inceleme kararı
hakkında yaptığı basın açıklaması.
29 Temmuz 2010

Bursa İnegöl ve Hatay Dörtyol ilçelerinde yaşanan toplumsal gerginlikler, hız kazanan etnik tahriklerin ve AKP hükümetinin bölücülüğün amaçlarına hizmet edecek PKK açılımının toplumsal bünyemizde yaptığı tahribatının vahim boyutlarını ortaya koymuştur.

Başbakan Erdoğan’ın bu durum karşısında dürüst ve namuslu bir vicdan muhasebesi yapması ve etnik bölücülüğe cüret kazandıran  sakat siyaset ve açılımlardan vazgeçmesi kendisi bakımından siyasi ve ahlaki bir zorunluluk haline gelmiştir.

Başbakan Milliyetçi Hareket Partisi’ni haksız yere suçlayarak ve hedef saptırarak kendisini temize çıkaramayacağını artık anlamalıdır.

Türk milletinin birliği ve kardeşliğinin teminatı olan Milliyetçi Hareket Partisi bütün tuzaklara, tezgahlara ve tahriklere rağmen sağduyunun rehberliğinden ayrılmayacaktır.

Türkiye’nin milli birliği, huzur ve güvenliği bizim için her düşüncenin üstündedir.

Bu konuda bugüne kadar izlediğimiz kararlı, basiretli ve sorumlu tutum bundan sonrada sürdürülecektir.

İnegöl ve Dörtyol’da yaşananları yerinde incelemek, devlet görevlilerinden bilgi almak, bu iki ilçemizde huzurun yeniden tesisi için temaslarda bulunmak ve olayların perde arkasındaki sorumlularını ortaya çıkararak yapılan ahlak dışı iftiralara cevap niteliğinde bir rapor hazırlamak amacıyla Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinden oluşan iki heyet görevlendirilmiştir.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekili Recai Yıldırım başkanlığında Hatay milletvekili Turan Çirkin, Mersin milletvekili Behiç Çelik ve Gaziantep milletvekili Hasan Özdemir’den oluşan heyet Hatay Dörtyol’a; Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa milletvekili İsmet Büyükataman başkanlığında Kütahya milletvekili Alim Işık, Balıkesir milletvekili Ahmet Duran Bulut ve Eskişehir milletvekili Beytullah Asil’den oluşan heyet de Bursa İnegöl’e gideceklerdir.