30.08.2010 - Sabah Gazetesi'nde çıkan 'MHP lideri Devlet Bahçeli 57. Hükümet zamanında Barzani'ye silah ve para verdi' başlıklı habere ilişkin yazılı basın açıklaması.
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin
30 Ağustos 2010 günü Sabah Gazetesi'nde çıkan
'MHP lideri Devlet Bahçeli 57. Hükümet zamanında Barzani'ye silah ve para verdi'
başlıklı habere ilişkin yazılı basın açıklaması.
30 Ağustos 2010

 

Başbakan Erdoğan’ın kamu bankalarından usulsüz kredi vererek yandaşlarına peşkeş çektiği Sabah gazetesinin 30 Ağustos 2010 günkü manşetinde “Barzani’ye 57. Hükümet zamanında silah ve para yardımı yapıldığına” ilişkin bir haber yer almıştır.

Sabah Gazetesi’nin ele geçirdiği “çok özel” belgelere dayandırıldığı iddia edilen bu maksatlı haber, İmralı ile referandum pazarlığında suçüstü yakalanan Başbakan’ın ve yandaşlarının içine düştükleri panik hali ve çaresizliğin bir tezahürüdür.

Başbakan’ın emrindeki bu gazetenin meslek ahlakı açısından lekeli sicili esasen bilinmektedir.

Çamura batmış olan Başbakan’ı kurtarmak telaşıyla “kozmik oda”da hayali belge avcılığına çıkması bu bakımdan yadırganmayacaktır.

PKK’nın en büyük destekçisi olan, Türkiye’ye her fırsatta dil uzatma cüretini gösteren Barzani hakkında bugüne kadar söylediklerimizin arkasındayız. Bu peşmerge reisi hakkındaki kanaatimiz hiçbir şekilde değişmemiştir.

Bu husus herkes tarafından çok iyi bilinmelidir.

Çıkan bu haberle ilgili olarak buradan sahibinin sesi maşaları değil, onları kullanan Başbakan’ı muhatap alarak kendisine seslenmek istiyorum:

1.    Devletin arşivi ve gizli belgeleri AKP hükümetinin elindedir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Barzani’ye yapılan yardıma onay verdiğine ilişkin bir belge varsa Başbakan’ı bunu açıklamaya davet ediyorum.

Barzani’ye silah verilmiş midir, kimin aracılığıyla verilmiştir?

2.    Irak’la ilişkiler, Barzani ve Talabani ile son onbeş yıl içinde yapılan temas ve işbirliği hakkındaki devlet arşivlerindeki bilgi ve belgeler de AKP hükümetinin elindedir.

Başbakan Erdoğan’a bu konuda şu açık çağrıda bulunuyorum:

√     Barzani hangi dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından kullanılmış, Barzani’nin peşmergeleri Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın emrinde PKK’ya karşı yürütülen mücadelede hangi görevleri yapmıştır?

√     Barzani’ye PKK ile mücadele için bu dönemde ne kadar para ve silah yardımı yapılmıştır?

√     Barzani’ye bu yardımların verildiği dönem, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in bu peşmerge reisinin “postal yalayıcısı” olduğunu söylediği dönem midir?

√     Barzani’nin desteğiyle hangi PKK yöneticileri Irak’ın kuzeyinde yakalanıp Türkiye’ye getirilmiştir?

3.    ABD’nin Irak’ı işgalinden sonraki dönemde Barzani’nin PKK teröristlerine sağladığı fiziki koruma, lojistik destek ve siyasi himaye ne olmuştur?

4.    AKP hükümeti bugün “ağabey” dediği, kırmızı halılarla karşıladığı Barzani’ye PKK’ya desteğini kesmesi için baskı yapmış mıdır, yaptırım uygulamış mıdır?

5.    Ekim 2009’da Habur’da PKK’lı bir terörist grubunun Türkiye’ye girişinden önce AKP hükümeti Barzani ve onun aracılığıyla Kandil çeteleri ile hangi pazarlıkları yürütmüştür?

Barzani yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani Habur ihanetini AKP hükümeti ile birlikte hazırladıklarını, dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner’in bu amaçla görevlendirildiğini açıklamıştır.

2 Kasım 2009 tarihli Türk basınında yer alan bu haber yalanlanmamıştır.

Başbakan kendisine bağlı MİT Müsteşarı’na Habur ihaneti planlaması için ne talimat vermiştir, pazarlık nasıl yürütülmüştür?

●     Başbakan Erdoğan’ı dürüst ve namuslu olmaya, elinde bulunan devlet arşivindeki bu konulardaki bilgi ve belgeleri açıklamaya çağırıyorum.

Kendisi açıklamaz, bundan kaçarsa günü geldiğinde bunların açıklanacağını ve kendisinin de çok mahcup olacağını bilmesini istiyorum.