15.05.1999 - DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in Sözleri Üzerine Yaptığı Basın Toplantısı Konuşması.
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı
Sn. Devlet Bahçeli'nin 

DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in Sözleri Üzerine
Yaptığı Basın Toplantısı Konuşması

15 Mayıs 1999

 

 

Degerli Basin Mensuplari,

Öncelikle hepinizi saygilarimla selamliyorum.

Bu toplantiyi, Basbakan Sayin Bülent ECEVIT’in esleri ve ayni zamanda Demokratik Sol Parti Genel Baskan Yardimcisi Sayin Rahsan ECEVIT'in bugün, bir günlük gazetemizin mansetten duyurdugu talihsiz beyanlariyla ilgili olarak düzenlemis bulunuyoruz.

Türk Halkinin ve sizlerin çok yakinen bildigi gibi, Milliyetçi Hareket Partisi, 18 Nisan’a seçimlerin tarihî anlam ve önemini sürekli vurgulayarak hazirlanmis bir siyasi partidir.

Bu görüsünü seçim sonrasinda da muhafaza etmis, ülkemizi istikrar ve huzur içinde yeni yüzyila tasiyacak ilkeli, seviyeli ve hosgörülü siyaset yaklasimini hayata geçirmeye çalismistir. Partimiz, ayni zamanda yeni hükümetin bir an önce kurularak karsilikli güven, uzlasma ve isbirligi havasi içinde Türkiye’mizin bütün sorunlarini sirtlamasi gerektiginin bilincinde olmustur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki yemin töreninin ardindan Sayin Cumhurbaskanimiz tarafindan hükümeti kurmakla görevlendirilen Sayin Bülent ECEVIT’in partimizi ziyareti sirasinda da bu çerçevedeki görüs ve önerilerimizi kamuoyuna açiklamistik.

Bütün bu gerçekler ortada durur, Sayin Bülent ECEVIT’in hükümeti kurma çalismalari devam ederken, Sayin Rahsan ECEVIT’in her açidan düsündürücü ve üzücü bir mahiyet arzeden açiklamalar yapmasini anlamak mümkün degildir.

Soguk savas dönemi psikolojisini yansitan bu tür beyanlar, sadece partimize oy vermis 5.5 milyonu askin insanimizi degil, DSP’liler de dahil olmak üzere her sagduyu sahibi vatandasimizi derinden yaralayacak bir anlayisi ifade etmektedir. Bunun yaninda, Türk demokrasisinin gelisimine, hukuk devleti anlayisina indirilen çok agir bir darbe olmustur.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin ülkemizde ciddi boyutlara varan ekonomik ve siyasi sikintilar ile toplumsal gerginliklerin asilmasi için ortaya koydugu ve kamuoyu tarafindan da takdir edildigine inandigimiz siyaset yaklasimi, bu tür açiklamalarla sabote edilmek istenmektedir.

Ülke çikarlarini esas alan iyi niyetli, sorumlu ve uzlasmaci çabalarimiz karsisinda ortaya konan ve tamamen ön yargili ve hukuk disi bir niyetin mahsulü olan açiklamalari öncelikle kamu vicdanina havale ediyorum.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Demokratik Sol Parti’nin en yetkili yöneticilerinden biri tarafindan yapilan ve siyasi nezaketle bagdasmayan açiklamalar, partiler arasindaki diyalog ve uzlasma çabalarinin anlam ve öneminin kavranamadigini göstermektedir. Böyle bir durumda, basta hükümetin kurulusu olmak üzere siyasi diyalog ve uzlasma sürecinin saglikli bir sekilde gelisebilmesinin Demokratik Sol Parti’nin milliyetçi-ülkücü camiadan özür dilemesine bagli oldugu açiktir.

Sözlerimi bitirirken hepinize tekrar sevgiler ve saygilar sunuyorum.