Milliyetçi Hareket Partisi Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Pelin YILIK’ın “Engelliler Günü” münasebetiyle yapmış olduğu yazılı basın açıklaması. 3 Aralık 2021
Ana SayfaAna Sayfa  

Kadrolar

 

Milliyetçi Hareket Partisi Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu
Genel Başkan Yardımcısı Dr. Pelin YILIK’ın
“Engelliler Günü” münasebetiyle yapmış olduğu yazılı basın açıklaması.
3 Aralık 2021

 

3 Aralık Günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Dünya Engelliler Günü olarak belirlenmiştir. Engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek, bu konuda toplumsal farkındalığı arttırmak, onları daha iyi anlayabilmek ve toplumsal yaşama en üst düzeyde katılımlarını sağlamak anlamında önemli bir gündür. 

Engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarının neler olduğu konusunda bir kez dahi olsa kendimizi onların yerine koyarak; hayat standartlarını güçlendirmek adına hangi adımların atılması gerektiğine karar vermek ve bu adımların hızla atılmasını sağlamak büyük öneme haizdir.

Engel sözcüğünün oluşturduğu olumsuz algının esasen bireyde değil, bilakis oluşturulan düzen ve yaşam alanlarının uygun olmayan şartlarından kaynaklandığını belirtmek isterim. Engelli bireylerimizi bulundukları toplumun önemli ve ayrılmaz bir parçası olarak görmekteyiz.

Engelli olmak toplumda herkesin karşılaşması muhtemel bir durumdur. Hepimizin bir engelli adayı olduğunun bilincinde hareket etmek, engelli kardeşlerimize yardımcı olmayı kendimize şiar edinmek, toplumdaki farkındalığın da bu konuda artırılmasına çaba göstermek aslında kendimize veya toplum geleceğine yapacağımız bir önemli bir katkı olarak görülmelidir.

Engelli bireylerimizle hayatı aynı bakış açısıyla paylaşmak, toplumun her kademesine eşit şekilde katılımlarını sağlamak, iş gücü beklentilerini karşılamak kısacası onların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda kendilerine engelsiz bir yaşam erişimi sunmak çalışmalarımızın temelini oluşturmaktadır.

Bu minvalde; engelli kadınlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın ve bireylerimizin karşılaştıkları toplumsal sorunları bilmekte ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürmekteyiz. Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Beyefendi’nin de ifade ettiği gibi “Tedavisi mümkün olmayan asıl engelin buz tutmuş vicdanlarda, sığ politikalarda ve art niyetli zihinlerde olduğunu, bunun dışındaki her engelin aşılacağını biliyor ve buna canı gönülden inanıyorum' sözleri çerçevesinde engelleri ortadan kaldırmaya yönelik etkili ve önemli çalışmalarımızla değerli kardeşlerimizin her daim destekçisi olacağız.”

Milliyetçi Hareket Partisi olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelli bireylerin hak ve yetkilerini artırmak adına her türlü adımı atacağız, atılacak her iyi niyetli adımı da destekleyeceğimizi belirtiyor, engelli kardeşlerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve güzellikler diliyorum.