Milliyetçi Hareket Partisi Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sn. Dr. Pelin Yılık’ın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü" münasebetiyle yapmış oldukları yazılı basın açıklaması. 8 Mart 2023
Ana SayfaAna Sayfa  

Kadrolar

Milliyetçi Hareket Partisi Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu
Genel Başkan Yardımcısı Sn. Dr. Pelin Yılık’ın
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü" münasebetiyle yapmış oldukları yazılı basın açıklaması.
8 Mart 2023

 

 

Türk kadını, geçmiş yüzyıllardan, içinde bulunduğumuz zaman dilimine kadar; toplumun her kesiminde ve üstlendikleri her görevde övgüye layık bir şekilde sorumluluğunu yerine getirmiştir. Aile ve toplumsal ilişkilerin direği olan kadınlarımıza minnet borçluyuz.

Modern toplumların gelişmelerindeki en büyük pay “kadın” a aittir. Kadının kültür aktarıcısı, dil öğreticisi, kurumsallaşma ve düzen oluşumundaki rolü yadsınamayacak düzeydedir. Günümüz dünyasında ortaya çıkan hızlı teknolojik ve toplumsal değişimlerin etkisiyle toplumun sağlam temeller üzerinde inşa edilmesi ve aile yapısının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için kadınlar çok büyük bir öneme sahiptir. 

Aileyi oluşturan temel unsurlardan biri kadındır. Ailenin kendi arasında sürdürdüğü birlikteliğin sağlamlığı, toplumu güçlü bir şekilde ayakta tutacak, dolayısıyla devletin varlığını sağlam temeller üzerine kuracaktır. 

Kadın, annelik özelliğinden kaynaklanan yüce bir değerdir. Kadın var oldukça aile de var olacak, aile var oldukça devlet de var olacaktır. Kadının önemsendiği bir toplumda bireyler de önemsenmektedir. Kadınlar aile birliğinin teminatı, geleceğimiz olan çocuklarımızın istikbalini emeğiyle ilmek ilmek isteyen karşılıksız sevginin kaynağıdır. 

Kadın tüm güzelliklerin başlangıç noktası, gerek kamusal hayatta gerekse siyasi hayatta varlığıyla önemli başarılara imza atan gurur kaynağıdır. Kadın gelecek nesillerin yetişmesinde ana aktör, milletimizin istikbalinin de mimarıdır. Kadın eğitimiyle, kariyeriyle, toplumsal ve siyasal alandaki varlığıyla milletlerin göz bebeğidir. 

Millet olma bilinci zor günde ya da iyi günde tek yürek olmayı, aynı bilinç etrafında çaba göstermeyi gerektirir. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri, Hatay İlimiz Defne ve Samandağ İlçeleri merkezli olarak meydana gelen deprem felaketi yüreklerimizi dağlamış, milli birlik ve beraberlik ruhuyla; devletimiz ve milletimiz bu acıların üstesinden gelmek ve yaraları biran önce sarmak için mücadele etmektedir. Bu mücadelede aile birliğini korumak, çocuklarını bağrına basarak, deprem bölgesinde kimi zaman dağıttığı yemekle, kimi zaman kucakladığı gençlerle; en büyük sorumluluğu yüklenen kadınlarımızın hakkını ödemek mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz zor zamanlarda karanlıktan aydınlığa çıkmak için kilit rol üstlenen yine kadınlarımızdır. Dayanışma ve yardımlaşma azmimiz gönüllerimizi kenetlemektedir. Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Aziz Milletimizin başı sağolsun. 

Toplumsal anlamda kadınlarımızın hak ettiği yeri edindiği, kadın ve şiddet kelimelerinin bir araya gelmediği süreçlere erişmemiz için bugüne kadar kararlılıkla sürdürdüğümüz çalışmalarımızı aynı azim ve kararlılıkla sürdüreceğimizi tekraren ifade ediyorum. 

Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin de ifade ettikleri gibi “8  Mart Dünya Kadınlar Günü; ihlali imkânsız bir hakkı muhafaza, aşama aşama büyüyen bir mücadele azmini müdafaa, hepsinden önemlisi insan olmaktan kaynaklanan kazanımların muasır ve muazzez seviyelere taşınma iradesini simgelemektedir. Unutmayınız ki, kadınlar kadar güçlüyüz, kadınlar kadar insanız, kadınlar kadar medeniyiz.” 

Kadınlık onurunu, insanlığın onuru olarak görmeden ve kadın haklarının, en tabii insan hakkı olduğu gerçeğini kabullenmeden atılacak adımların amacına ulaşamayacağını bilmek gerekir. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın ve şehit analarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, en derin saygı ve sevgilerimle kendilerini selamlıyorum.