Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – İstanbul Milletvekili Prof. Dr. E. Semih YALÇIN’ın, “Depremzede Vatandaşlarımız İçin İftar Buluşmaları Düzenleneceğine” dair yaptığı açıklama. 28 Mart 2023
Ana SayfaAna Sayfa  

Kadrolar

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – İstanbul Milletvekili
Prof. Dr. E. Semih YALÇIN’ın,
“Depremzede Vatandaşlarımız İçin İftar Buluşmaları Düzenleneceğine” dair yaptığı açıklama.
28 Mart 2023

 

 

11 ilimizi sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 51 gün geçmesine rağmen milletçe uğradığımız kayıpların ve büyük yıkımların acısı hâlâ çok taze, yürekler hâlâ keder deryası içindedir.

Deprem felaketi binlerce vatandaşımızı hayattan koparmakla kalmamış, sağ kalanların da gündelik yaşantılarını tahammülü zor ve meşakkatli bir döngüye çevirmiştir.

Çok sayıda depremzede vatandaşımız; kendilerine yeni, daha huzurlu ve emin bir hayat kurmak veya geçici olarak barınmak maksadıyla felaket bölgesinden uzaktaki muhtelif illere göç etmiştir.

Meydana gelen felaketin büyüklüğüne rağmen; gerek devletimizin bütün kurum ve kuruluşları, gerek bütün vatandaşlarımız, gerekse sayısız sivil toplum örgütü, yer sarsıntılarının vurduğu bölgelerde ilk andan itibaren göz yaşartan tesanüt örnekleri sergileyerek depremzede vatandaşlarımızın yanında olmuştur.

Göç alan illerde de başta yetkili devlet organları olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar, depremzede vatandaşlarımızın barınma ve iaşe ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yoğun bir çaba içine girmiştir.

Felakete uğrayan vatandaşlarımızın acısı acımız, derdi derdimiz, emanetleri emanetimizdir.

Depremlerde ölen vatandaşların geride kalan yakınlarının bütün ihtiyaçlarını karşılamak, onların bundan sonraki hayatlarının düzene girmesini sağlamak, hepimizin boynuna borçtur.

Elbette can kayıplarının telafisi mümkün değildir. Bu konuda mütevekkil olmak zorundayız.

Ancak ne kadar devasa olsa da maruz kalınan mal ve mülk kayıplarının yerine yenilerinin ikamesi mümkündür.

Türk Cumhuriyeti Devleti, hayatta kalan vatandaşlarımızın manen ve maddeten bütün varlığıyla yanındadır.

Yıkılan evlerin, işyerlerinin yerine daha sağlam ve dayanıklı olanların inşası; bin bir fedakârlık ve meşakkatle oluşturulmuş ama yok olmuş geçim vasıtalarının yerine daha verimli olanların hazırlanması, devletimizin taahhüdü altındadır.

Depremzede vatandaşlarımızın mümkün olan en kısa sürede felaket öncesindeki gündelik hayatlarına geri dönebilmelerinin temini, devletimizin borcu ve vazifesidir.

Her ne kadar Türkiye seçim düzlemine girmiş olsa da siyasi partilerimizin faaliyet programı içindeki ana gündem konusu; propaganda çalışması değil, şüphesiz depremzede vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacının karşılanması, yaşadıkları üzüntü ve zorlukların hafifletilmesi olmalıdır.

Deprem felaketine uğrayan vatandaşlarımızın güçlük ve mihnet içinde geçirdikleri günlerin mübarek Ramazan ayına tesadüf etmesi dolayısıyla; onlarla birlikte idrak edeceğimiz zamanın kıymet ve önemi, içinde bulundukları burukluk ve hassasiyetin gönülden paylaşılmasının zarureti katbekat artmıştır.

Bu bağlamda; Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatları doğrultusunda, depremin etkilediği iller ve göç alan bölgelerde MHP tarafından  “Bereket Sofrasında Gönül Birliği” teması altında depremzede vatandaşlarımızla dayanışma ve buluşma yemekleri düzenlenecektir.

Partimizce tertiplenecek iftar buluşmaları, öncelikli olarak deprem felaketinin etkilediği 11 il başta olmak üzere, depremzedelerin yer değiştirmesi dolayısıyla göç alan illerde de gerçekleştirilecektir.

“Bereket Sofrasında Gönül Birliği” temalı iftar yemeklerine, MHP Divan üyeleriyle bazı milletvekilleri de katılacaktır.

Depremzede vatandaşlarımızla buluşacağımız iftar yemeği programlarının ilki, 30 Mart Perşembe günü Osmaniye’de gerçekleştirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.