Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – İstanbul Milletvekili Prof. Dr. E. Semih YALÇIN’ın, “Milletvekili Adayı Değerlendirme ve Tespit Komisyonu’nun Devam Eden Çalışmaları” hakkında yaptığı açıklama. 3 Nisan 2023
Ana SayfaAna Sayfa  

Kadrolar

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – İstanbul Milletvekili
Prof. Dr. E. Semih YALÇIN’ın,
“Milletvekili Adayı Değerlendirme ve Tespit Komisyonu’nun Devam Eden Çalışmaları” hakkında yaptığı açıklama.
3 Nisan 2023

 

14 Mayıs’ta yapılacak Genel Seçimler dolayısıyla partimiz bünyesinde oluşturulan Milletvekili Adayı Değerlendirme ve Tespit Komisyonu; milletvekili aday adayı başvurularının 21 Mart Salı günü saat 17.00’de sona ermesinden itibaren, çalışmalarına hız vermiştir.

Milletvekili aday adaylarının; eğitim durumları ve adli sicil kayıtları başta olmak üzere, muhtelif hususlarda gereken hukuki ve mesleki normları taşıyıp taşımadıkları, Komisyon tarafından titizlikle incelemeye alınmıştır.

MHP’nin; millî mutabakata dayalı ortaklığın tezahürü olan Cumhur İttifakının tutarlı bir üyesi sıfatıyla 14 Mayıs Genel Seçimlerinde milletin takdirine sunacağı kesin aday listesinin keyfiyeti, partimizin üstlendiği tarihî görevin ifası bağlamında büyük önem arz etmektedir.

Bu sorumluluktan hareketle yoğun mesai sarf eden Milletvekili Adayı Değerlendirme ve Tespit Komisyonu; hepsi birbirinden değerli aday adayları arasından bütün illeri kapsayan net bir liste hazırlanması maksadıyla ince eleyip sık dokumaktadır.

Komisyon çalışmaları sırasında; yasal gerekliliklerin yanında, hakkaniyet ve liyakat ölçüleri de şüphesiz hassasiyetle dikkate alınmaktadır.

Komisyonumuzun hazırlayacağı geçici aday listesi, bugün Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’ye arz edilecektir. 

Kesin aday listesi, 7 Nisan 2023 tarihinde kamuoyuna açıklanacak ve aynı gün Yüksek Seçim Kurulu’na sunulacaktır.

2023 Genel Seçimleri için MHP’ye milletvekili aday adaylığı başvurularında, 2018 yılı Genel Seçimlerine oranla dikkate değer bir artış gözlemlenmiştir.

Söz konusu artış; milletimize hizmet yarışında MHP’de saf tutmak isteyen memleket sevdalıları tarafından partimize gösterilen teveccüh, alaka ve güvenin izharı olmuştur.

Bu arada MHP’nin seçim faaliyetleri içinde hayata geçirilen “Adım Adım 2023” başlıklı ve “Komşum Nasılsın?”, “Ahilerle Gününüz Bereketli Olsun”, “Köyüm Benim” gibi temalı toplantı ve sohbet programları bütün heyecanıyla sürmektedir.

Ayrıca Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden etkilenen 11 il başta olmak üzere, depremzedelerin yaşadığı veya göç ettiği bölgelerde Ramazan ayı dolayısıyla tertiplenen “Bereket Sofrasında Gönül Birliği” temalı iftar yemekleri devam edecektir.

Sahada yakından temasa geldiğimiz çeşitli toplum kesimleri ve bilhassa MHP’li seçmenlerden edinilen genel intiba, siyasette istikrar ve tutarlılığın adresi olan MHP’den geleceğe dair beklentilerin her zamankinden yüksek olduğu istikametindedir.

Türkiye’nin içerde zillet ittifakı eliyle düşürülmek istendiği ihanet sarmalı ve dışarıda aynı politik çevreleri destekleyen uluslararası aktörlerin varlığımıza yönelttiği beka tehdidi karşısında; “MHP demek, devlet demektir.”, “Ümidimiz MHP’dedir.”, “MHP ve Cumhur İttifakı, birlik ve dirliğimizin sigortasıdır.” tarzındaki değerlendirmeler, halk arasında sıkça dillendirilmektedir.

Sahadan akseden ve bizim için itici güç mahiyetindeki bu genel eğilim; partimizin, “devlet-i ebet müddet” anlayışının politika sahnesindeki en sarsılmaz ve kararlı temsilcisi olarak görüldüğünün tescilidir.

Millet nezdinde partimize dönük her geçen gün yükselen hüsnüteveccüh; teşkilatlarımızın ve mensuplarımızın motivasyonunu arttırmakta, çalışma şevkimizi kamçılamaktadır.

MHP ve Cumhur İttifakının saha faaliyetleri sırasında toplumun hemen her kesimiyle yaşanan kaynaşma, kucaklaşma ve dayanışma; 14 Mayıs'ta sandıktaki şahlanışın işaretlerini şimdiden vermektedir.

Zafer; doğruların, haklıların ve Hakk’a inananlarındır.