Meclis Gündemi

MHP Grup Başkanvekili VURAL, Gazetecilerin Sorularını Cevapladı

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın ''Kürtlere özerklik yetmez'' yönündeki sözlerini eleştirerek, ''Aç tavuk kendisini darı ambarında zannedermiş. Onun için bu milletin ve devletin hayatında böyle oyunlar oynanmasına müsaade etmemiz mümkün değildir'' dedi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın TBMM Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmayı dinletti. Daha sonra, ''Bülent Arınç ile Leyla Zana'nın ifadeleri ve sözleri arasında ne fark var-'' diye soran Vural, ''Zana ile Arınç'ın ifadelerinin aynı adrese teslim bir mektup olduğunu'' söyledi.

Vural, Arınç ile Zana'nın ''aynı zihniyetin yolcuları'' olduğunu iddia ederek, şunları söyledi:

''O bakımdan şunu söylüyorum. Bu gemi hepimizin gemisi. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti kalkıp bunları söylüyor, hiç kimse bunları sorgulamıyor. Sen kim oluyorsun Bülent Arınç- O bakımdan bu konularla ilgili Bülent Arınç'ın ifadesi, bu millet içerisinden yeni milletler çıkarmak, bu siyasal coğrafyayı bölmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüştür. Dolayısıyla bu iki aktör de bize bir noktayı hazmettirmeye çalışıyor. Bülent Arınç'ın söylemleri aynı yola çıkıyor. Aynı sudan içmişler. Onların meşhur bir şeyi vardı: 'Aynı sudan içmişiz biz. Aynı yoldan gelmişiz biz.'

Ben bunları dün söylemedim mi- Bülent Arınç'ın bu ifadelerinin kimleri cesaretlendireceğini, hangi taleplerin dile getirileceğini söylemedim mi- Bugün geldiğimiz noktada 'Yok, otonomi de yetmez'miş. Aç tavuk kendisini darı ambarında zannedermiş. Onun için bu milletin ve devletin hayatında böyle oyunlar oynanmasına müsaade etmemiz mümkün değildir. Bu bakımdan herkes haddini bilmelidir. Hükümet de haddini bilmelidir. Bülent Arınç da bilmelidir. Eline almış bir makas kesiyor, biçiyor, veriyor. Tasfiye memuru gibi.. Onun için Leyla Zana, Bülent Arınç gibileri ne derlerse desinler, bu millet bir ve beraber bütün bir şekilde yoluna devam etmesini bilir. Bu siyaset anlayışına millet, hadlerini bildirmeyi de zamanı geldiğinde gösterir.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun emekli milletvekillerinin aylıklarına yönelik TBMM'de kabul edilen düzenleme ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup yazdığının hatırlatılması üzerine Vural, ''Bilmiyorum mektupla müracaat gerekiyor mu, Cumhurbaşkanının vetosu için'' yanıtını verdi.

Vural, şike cezalarını düzenleyen yasa ile ilgili mektup yazıldığının hatırlatılması üzerine ''Şamil Tayyar istemişti. Sayın Kılıçdaroğlu ondan rol model mi kaptı- Doğrusu onu bilemiyorum ama bu konuda MHP olarak bu değerlendirmeler istikametinde Sayın Cumhurbaşkanının veto yetkisi ile Meclisin yeniden değerlendirmesine imkan tanıyacağını dün ben söylemiştim'' diye konuştu.

Milletvekillerinin emeklilikleri ile ilgili maddenini yer aldığı düzenlemeye MHP olarak 'hayır' oyu verdiklerini söyleyen Vural, ''CHP'den 1 milletvekili ve AKP'den de 216 milletvekili 'evet' demiştir. Biz diğer emeklilerin de intibakını istedik. Vatandaşın aleyhine olan bir takım hususları da reddettik'' dedi.

Vural, düzenlemeden önce TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü söyleyerek, ''Hangi seviyede olduğunu bilmiyorum ama Sayın Cemil Çiçek, bu ihtiyaçtan da olsa siyasi partiler arasında bir değerlendirme yaptı'' ifadesini kullandı.