Meclis Gündemi

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Gazetecilerin Sorularını Cevapladı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu konusunda Anamuhalefet partisinin hukuki sorumluluğunun olduğunu ileri sürerek, ''Bu Anayasa ihlalini, Anayasa Mahkemesine götürmesi doğru olacaktır'' dedi.

Şandır, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, ''Başbakan, sağlığıyla ilgili ilk defa net bir açıklama yaptı. 'Kanser değilim' dedi'' sözleri üzerine Şandır, ''Sayın Başbakan 'kanser değilim' diyorsa, kanser değildir. Ona sağlık diliyorum'' karşılığını verdi.

''CHP'nin Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kanunu Anayasa Mahkemesine götüreceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı'nın da bazı açıklamaları oldu. Değerlendirmeniz nedir-'' sorusuna Şandır, ''Dün AKP grubunun oylarıyla kanuna karşı hile yapılmıştır. Anayasa taammüden çiğnenmiştir. Anamuhalefet partisinin hukuki sorumluluğu vardır. Bu anayasa ihlalini Anayasa Mahkemesi'ne götürmesi doğru olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı da anlaşılmaktadır ki bu yapılan düzenlemeye itiraz etmektedir. İçine sinmemiştir. Bunu takip edeceğiz'' karşılığını verdi.

Şandır, bir başka gazetecinin, ''Dink davasında, hakim ve savcılar deliller noktasında farklı farklı konuşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı:

''Türkiye'nin çivisini çıkardılar. Toplumun en önemli ortak paydası olan yargı, verdiği kararlarla kamu vicdanında sorgulanır hale gelmiştir. Yargı kendi içerisinde tutarsız, birbirine karşı saygısız bir tavır içerisine girmiştir. Bu Türkiye'ye yakışmamaktadır.''

''CHP, en son alınan, YÖK'ün katsayı uygulamasına ilişkin kararının iptali için Danıştaya başvurdu. Nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusu üzerine, ''Katsayı uygulaması Anayasa'ya uygun değildi, eşitlik ilkesine aykırıydı. İdari olarak bunun düzeltilmiş olması doğru olmuştur ama daha doğru olanı bunun Mecliste bir kanun çıkarılarak düzeltilmesiydi. CHP'nin itiraz gerekçelerini bilmiyorum'' diye konuştu.