Meclis Gündemi

MHP'li Milletvekillerinin Basın Toplantısı…

MHP'li Milletvekilleri, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifinin yok sayılması gerektiğini ve konuyla ilgili Meclis Başkanı Cemil Çiçek'le görüştüklerini ifade etti. Toplantıya Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır'ın yanısıra, Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Ankara Milletvekilleri Zühal Topçu ve Özcan Yeniçeri, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da katıldı.

Komisyonda kabul edilen teklifin yok sayılması ve komisyon görüşmelerine kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini vurgulayan Şandır şunları söyledi: "Öncelikle basın mensuplarına AKP tarafından yapılan şiddeti kınıyoruz. Dün Komisyonda açık olarak içtüzük ihlali yapılmıştır. Eğer bu teklif yok sayılmazsa, hukuk dışı, meşruiyeti tartışılır bir kanun teklifi olarak kabul edeceğiz."

Dün komisyonda yaşananları "millet iradesine yapılan bir darbe" olarak niteleyen Vural ise şöyle konuştu: "Komisyonda şiddet kullanılarak egemenlik gasp edilmiştir. Milletin iradesiyle sözünü söyleyecek, önerge verecek milletvekillerinin bu hakkı ellerinden alınmıştır. Parmaklarını kullanamayanlar, yumruklarını kullanmışlardır. Kabul edilen kanun teklifi bizim için yok hükmündedir. Ayrıca yapılanlar meclis çalışmalarını engelleme eylemi olduğundan Türk Ceza kanununun 311. Maddesine göre suçtur."

"Çoğunluk iradesinin ne kadar aciz duruma düştüğünü gördük" diyen Vural sözlerine şöyle devam etti: "Söyleyecek sözü olmayanlar, sözlerden korkanlar, kanun teklifini savunacak yüreği olmayanlar, cebir ve şiddetle millet iradesini susturmaya çalışmışlardır. Biz MHP olarak doğruları söylemeye devam edeceğiz. Ey AKP'liler korkunun ecele faydası yok. Bunlar sesini, sözünü kullanamayan bir avuç korkaktır. Onları er meydanına çağırıyoruz. Biz bunlara pabuç bırakmayız. Çok gördük MHP sıralarına mehter marşıyla gelip, İzmir marşıyla nasıl harap şekilde döndüklerini."

Toplantıda söz alan Topçu ise, 29 yıllık hoca olduğunu ve herhangi bir ücret talep etmeden Meclisteki milletvekillerine 'demokrasi ve iletişim' dersi vermeye talip olduğunu söyledi. Topçu: "Komisyonda yaşananlar ileri demokrasi olarak gösterilmeye çalışılan zorba demokrasidir. 4+4+4 eğitim sistemini ayakları yere oturmayan bir sistemdir" diye konuştu.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in cevabının ne yönde olduğu sorusunu cevaplayan Şandır: "Dün yaşanan olaylara, horoz dövüşüne karışmamış bir grup olarak Meclis Başkanı'na yaşananları anlattık. Yarını bugünden öngörmek mecburiyetindeyiz. Bu toplantının Genel Kurula yansıması olacaktır. Kanunu gayrı meşru ilan edeceğimizi söyledik. Gelişmelerden kendisi de rahatsız olduğunu ifade etti ve konuyu araştırıp değerlendireceğini söyledi" dedi.

"Dün orada ölüm olabilirdi" diyen Şandır, Komisyonda yaşananların sorumlusunun Başbakan olduğunu ve talimatın kendisi tarafından verildiğini iddia etti. Şandır, "Başbakan Mardin'de parmağını sallayarak 'Pazar günü kanun çıkacak' dedi. Komisyon Başkanı ve AKP grubu bu talimata fiziki güç kullanarak uydu. Bu kanunun neye rağmen, ölümü göze alarak çıktığını hep birlikte yaşadık. Meselenin kararı ve uygulaması çok acımasızdı. Komisyon Başkanı ile görüşmem dahi engellendi. Bu süreç, çok sıkıntılı gelişmelere gebedir. Bu gergin ortama katkı veren CHP'yi de millete şikayet ediyoruz. Meclisin gündemi Meclis dışından belirlenmez. Başbakan, Meclisi de komisyonu da yönlendirmeye çalışıyor. Bu kabul edilemez" şeklinde konuştu.

Oktay Vural, kanunun Genel Kurula gelip gelmeyeceği sorusunu şu sözlerle değerlendirdi: "Bu kanun komisyona gelmez. Darbeci zihniyete karşıysak gelmemeli. Herkesi demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyorum. Kafamızı kuma mı gömelim? Gelmez, çünkü herkesin aklını ve sağduyusunu kaybetmediğini düşünüyoruz."