Meclis Gündemi

Mehmet Şandır'ın Basınla Sohbet Toplantısı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM'de düzenlediği basınla sohbet toplantısında, Suriye'de yaşanan olaylar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şandır, MHP olarak kendilerinin Suriye'nin toprak ve siyasi bütünlüğünü, toplumsal barışını, Türkiye ile iyi ilişkilerini hep öne çektiklerini, hükümete Suriye'nin iç işlerine karışmamasını tavsiye ettiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Tunus'ta Suriye Dostları Toplantısında yaptığı açıklamada 'Her şey masada' dediğini hatırlatan Şandır, sözlerine şöyle davam etti:

" Eğer her şey masada ise bunun anlamı Suriye'ye bir askeri müdahalenin öncesinde bulunmaktayız. Bunu adı Türkiye ile Suriye'nin bir savaşa girmesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu günden bu yana ne genel ne bölgesel bir savaşa girmemiştir. MHP olarak Türk milletinin birliğine Türkiye'nin iç huzuruna ve barışına doğrudan etli edecek Suriye'deki bu içi savaşın Türkiye'nin de bir iç barışını bozacağı endişesindeyiz. Önümüzdeki süreçte Diyarbakır, Şırnak ve Hakkâri çevresinde Suriye'de yaşandığı gibi bir kitlesel ayaklanma ile karşı karşıya gelebiliriz. Bunu Meclis kürsüsünde de söylüyorlar. Bunun anlamı Suriye çıkacak bir iç savaşa paralel olarak Türkiye'de de bir iç savaş çıkartma hazırlığıdır. "

Şandır, Davutoğlu'nun ''her şey masada'' beyanının sürecin sonuna yaklaşıldığını gösterdiğini belirterek, bölgede yaşanacak bir iç savaşın nimetlerinden bölgeyi yeniden tanzim etmek isteyen küresel projelerin yararlanacağını söyledi. ''Bu, büyük Ortadoğu projesidir'' diyen Şandır, bölge ülkelerinin sınırlarını değiştirmeyi amaçladığını ileri sürdü.

Suriye'de yaşanacak bölgesel iç savaşın Türkiye'ye doğrudan yansımasının, ''30 yıldan bu yana süren etnik bölücü terörün hızla bölgede devlete dönüşmesini sağlayacağını'' savunan Şandır, şöyle konuştu:

''Suriye iç savaşının ilk mahsulü bölgede Kürt devletinin kurulması olacaktır. Bu devletin iddia edildiği gibi; dört ayağından biri Irak'ın kuzeyinde zaten hazır durumdadır, ikincisi Suriye iç savaşının sonunda ülkenin kuzeydoğusunda Halep'i de içine alarak denize ulaşmayı amaçlıyorlar. Önümüzdeki süreçte belki Diyarbakır merkezli olmayabilir ama Şırnak-Hakkari çevresinde Suriye'de yaşanacak veya bugün yaşandığı gibi bir kitlesel ayaklanma ile karşı karşıya kalabiliriz. 'Nisan ayından sonra Türkiye'ye büyük saldırılar beklemelidir' deniliyor. Bunun anlamı, Suriye'de çıkacak iç savaşa paralel olarak Türkiye'de de iç savaş çıkarma hazırlığıdır. Çünkü MGK'dan sonra Barzani'yi ikna etmek için Erbil'e yetkililerin gönderilmesinin altındaki gerçek budur.

Suriye'deki yangın Suriye'den önce Türkiye'yi yakar. Erken pozisyon alalım, müttefiklerimize diyelim ki 'burası Libya değil, askeri müdahale mümkün değil.' Müttefiklerimiz hesabı yanlış yapmasın. Türkiye onları nasıl koruyacak- Türkiye ile Suriye arasındaki bir savaşta, orada yaşayan 3,5 milyon Türkmen Suriye rejiminin elinde rehindir. Türkiye bunları nasıl koruyacak- 'Her şey masada' diyen Davutoğlu, orada yaşayan 3,5 milyon Türkmeni nasıl koruyacağını bu millete anlatmak mecburiyetindedir. Suriye'de yaşanacak iç savaş Türkiye'yi hızla bir etnik iç savaşın içine itecektir. Bu Türkiye'nin parçalanmasını projelendiren, bunun hazırlığını yapan küresel güçlere fırsat verecektir.''

Türkiye'nin Irak örneğini göz önüne alarak Suriye'ye karşı bir müdahalede bulunmaması gerektiğine vurgu yapan Şandır, " Türkiye, Suriye'ye yapılacak olan bir askeri müdahalede yer almamalı, yapılacak müdahalede Türkiye topraklarını kullandırmamalıdır." diye konuştu.